Gamosowa strona

    Mangakomiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks. Manga wyewoluowała z połączenia ukiyo-e i wschodniego stylu rysowania, a swoją obecną formę przybrała krótko po II wojnie światowej. Manga jest drukowana głównie w czerni bieli, nie licząc okładek i ewentualnie kilku pierwszych stron. Popularne mangi są adaptowane na filmy animowane i seriale anime.

   Słowo manga znalazło się w powszechnym użytku po opublikowaniu w XIX w. Hokusai Manga, zawierającej posortowane rysunki ze szkicowników znanego artysty ukiyo-e, Hokusaia. Jednakże już giga (lit. zabawne obrazki), rysowane w XII w. przez różnych artystów, zawierają niektóre cechy mangi, takie jak zainteresowanie historią i prostą, syntetyczną linię.

   W drugiej połowie XIX w., kiedy Japonia dokonała otwarcia na świat (okres Meiji), zaczęto sprowadzać zachodnich artystów, by uczyli japońskich studentów europejskich metod i technik kreowania obrazu. W obecnej formie manga zaistniała dopiero po II wojnie światowej.

   W XX w. słowo manga zaczęło odnosić się głównie do komiksu, który w kulturze japońskiej jest traktowany inaczej niż w kulturze amerykańskiej. Manga jest w Japonii formą sztuki i – jednocześnie – popularnej literatury. Podobnie jak jej amerykański odpowiednik, manga była i jest krytykowana za zawartą w niej przemoc i podteksty seksualne, ale nie ma zakazów prawnych, które by ją ograniczały. Ta wolność pozwala artystom rysować mangi dla każdej grupy wiekowej i na każdy temat.

   W polsce pierwszą wydaną mangą była "Aż do Nieba" (org. tytuł - "Ten-no hate made - Poland Hishi") wydana przez pierwsze polskie wydawnictwo mangowe JPF (Japonica Polonica Fantastica) w  latach 1996-1997. Co ciekawa mimo, że autorem jest japonka - Riyoko Ikeda,  manga opowiada o historii Polski za czasów Józefa Poniatowskiego.

   Aktualnie w polsce istnieje kilka wydawnictw mangowych. W 1999r. powstało drugie najstarsze wydawnictwo Waneko. W poźniejszych latach w polsce powstały m.in. takie wydawnictwa jak: Studio JG, Kotori, Hanami.

 

Przykładowe strony:

 

 

* - Zdjęcia pochodzą ze strony mangafox.com



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl